Trening

Jak zacząć ćwiczyć?

 

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Jednak nie każdy potrafi zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej przynajmniej pół godziny w ciągu dnia. Istnieje duże powiązanie pomiędzy aktywnością fizyczną, a jakością życia. Regularny wysiłek zwiększa długość życia,  poprawia nastrój, zapobiega depresji, rozładowuje napięcie, wpływa na koncentrację, koryguje wady postawy i  poprawia sprawność ruchową. Aktywność fizyczna wpływa także na układ pokarmowy poprzez polepszenie motoryki przewodu pokarmowego i zwiększenie wydolności wątroby i nerek. Co najważniejsze zapobiega chorobom cywilizacyjnym.

Jednak co zrobić, żeby uprawianie sportu weszło w nawyk i sprawiało przyjemność?

 

  1. WYBIERZ SPORT DLA SIEBIE

Sama kiedyś myślałam, że sport nie jest dla mnie. Nigdy nie lubiłam ćwiczyć w szkole na WF, grać w siatkówkę czy koszykówkę. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez sportu! Wiecie dlaczego? Po prostu odkryłam, że nie lubię gier zespołowych za to sporty indywidualne jak bieganie, narciarstwo, kalistenika czy Cross Fit to coś dla mnie.

Tak samo może być w Twoim przypadku. Znajdź taką aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność może to być pływanie, jazda na rowerze czy fitness. Nie zmuszaj się do czegoś czego nie lubisz. Jeśli sport będzie sprawiał Ci przyjemność, zwiększy to szanse, że stanie się naturalnym elementem Twojego dnia.

 

  1. ZNAJDŹ PARTNERA TRENINGOWEGO

Ćwiczenie z partnerem treningowym może zwiększyć motywację do treningów. Wzajemne wspieranie się, motywowanie w słabych chwilach sprawi, że nie odpuścisz i będziesz dążyć do wyznaczonych celów. Jeśli nie masz partnera treningowego dobrym rozwiązaniem są też zorganizowane ćwiczenia w grupach, mogą to być zajęcia fitness lub wspólne wyjścia na bieganie organizowane w większych miastach. Sama zauważyłam, że dużo lepiej ćwiczy mi się na siłowni, kiedy otaczam się trenującymi osobami niż samej w domu, gdy nikt mnie nie widzi.

 

  1. WYZNACZ SOBIE REALNE CELE I PLAN TRENINGOWY

Najlepiej postawić sobie kilka mniejszych celów, niż jeden duży, odległy w czasie. Wtedy osiąganie tych mniejszych sprawi więcej radości i motywacji do dalszego działania. Plan treningowy to bardzo ważny element treningu!

Często widuje osoby, które przychodzą na siłownię bez planu treningowego i za bardzo nie wiedzą co mają tam robić. Zazwyczaj trening wygląda tak, że większość czasu spędzają na strefie cardio, a później wykonują bardzo dużo różnych odmian ćwiczeń na brzuch i tak codziennie!

Dobry plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb, pozwoli osiągnąć postawione sobie cele. Sprawi też, że trening nie będzie monotonny.

 

  1. ZADBAJ O ODPOWIEDNIE ODŻYWIANIE I REGENERACJĘ

Odżywianie to ważny czynnik wpływający zarówno na zdrowie jak i jakość życia. Właściwie zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę wśród osób uprawiających sport, które posiadają zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki mineralne. Dla osób uprawiających zwiększoną aktywność fizyczną szczególne istotne jest to, aby posiłki były komponowane w taki sposób by dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zdrowy styl życia i właściwa dieta mogą wpłynąć na polepszenie wyników sportowych, zwiększenie siły oraz wytrzymałości. Wykonywanie treningu bez stosowania zbilansowanej diety może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a wręcz może spowodować niepożądane skutki zdrowotne.

Pamiętaj także o regeneracji! Zbyt intensywne ćwiczenia wykonywane zbyt często mogą przynieść odwrotne skutki niż zamierzone. Popadanie w skrajności i wykonywanie zbyt dużo sesji treningowych może spowodować przeciążenie organizmu, zmęczenie a tym samym spadek chęci i motywacji do treningów. Dla osób początkujących 3-4 jednostki treningowe w zupełności wystarczą.

 

  1. NIE ZACZYNAJ OD PONIEDZIAŁKU

Kiedy chcemy rozpocząć coś nowego w naszym życiu, zwykle mówimy, że zaczniemy od poniedziałku. Mija pierwszy dzień tygodnia i nic się nie zmieniło, więc stwierdzamy, że zaczniemy od kolejnego poniedziałku. Takie błędne koło może trwać wiecznie. Dlatego najlepiej zacząć tu i teraz! Chcesz zmiany? Więc nie czekaj na lepszy czas, teraz jest odpowiedni.

 

 

PODSUMOWUJĄC:

 

Pamiętajcie, żeby zaczynać spokojnie i nie stawiać sobie zbyt wysokich celów, żeby później się nie rozczarować.

Jestem ciekawa co Wy trenujecie lub planujecie trenować?

Może macie jakieś problemy lub inne trudności podczas treningów?

Dajcie znać w komentarzu!

 

 

Nazywam się Alicja Jarosz. Jestem dyplomowanym dietetykiem, trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Pokazuję, że zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny, a osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie wiąże się z restrykcjami i wyrzeczeniami. Podopiecznych prowadzę w formie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zostaw komentarz