Dieta

DIETA A TRĄDZIK

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest powszechnie występującą chorobą zapalną skóry.  Dotyka on najczęściej młodzież, związane jest to z nadmierną aktywnością hormonalną w tym okresie. Jednak nie zawsze tak jest, u osób dorosłych także mogą występować problemy skórne. Oszacowano, że trądzik dotyczy 80-100% osób między 11. a 30. rokiem życia oraz 54% kobiet i 40% mężczyzn powyżej 25. roku życia, przy czym u 80% pacjentów ma przebieg łagodny, a u 15% stwierdzane są jego ciężkie postaci.

Do głównych przyczyn trądziku zaliczamy:

  • Nadmierne wydzielanie łoju
  • Przerost bakterii P. acnes
  • Zaburzenia hormonalne
  • Właściwości mieszków łojowych
  • Stan zapalny
  • Czynniki środowiskowe takie jak: warunki klimatyczne, dieta, palenie tytoniu

 

W leczeniu trądziku duże znaczenie ma właściwie dobrana terapia, jak również odpowiednia pielęgnacja skóry i odżywianie. Głównym celem leczenia jest zapobieganie występowania nadmiernego rogowacenia skóry, zmniejszenie łojotoku oraz zahamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes.  

Dieta przy problemach skórnych powinna być odpowiednio zbilansowana, dostarczać niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin oraz wykluczać produkty, które mają wpływ na rozwój tej choroby.

 

INDEKS GLIKEMICZNY

 

 

Badania pokazują,  że wysoki indeks glikemiczny może przyczyniać się do wzrostu częstości występowania trądziku.  Pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym powoduje wzrost produkcji insulinoopornego czynnika IGF-1, który zwiększa ilość androgenów, prowadząc do wzmożonego wydzielania łoju.

 

Dlatego zasadne jest wyeliminowanie produktów oczyszczonych, soków, słodzonych napojów oraz słodyczy.

 

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

 

Dość często słyszy się, że te produkty wzmagają trądzik. Czy słusznie?

Z wielu badań wynika słuszność tego stwierdzenia, z tego względu, że spożycia mleka podnosi poziom insuliny oraz wzrost czynnika IGF-1 powodując opisany wcześniej efekt.

Jednak niektóre badania pokazują, że taki związek występuje jedynie w przypadku mleka odtłuszczonego, a już nie w przypadku mleka pełnotłustego.  Może to być spowodowane większym udziałem białka w mleku odtłuszczonym, które ma zdolność do podwyższania IGF-1. Dlatego też odżywki z białka serwatkowego mogę nasilać trądzik.

 

CZEKOLADA

 

Jest kwestią sporną wielu badań. Czekolada i kakao mogą zwiększać problemy skórne. Zazwyczaj czekolada występuje w połączeniu z cukrem, co sprawia, że podobnie jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym może zaostrzać problemy trądzikowe.

 

OSTRE PRZYPRAWY

 

Wpływ spożycia ostrych przypraw na występowanie oraz nasilenie trądziku należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli spożycie ich zaostrza zamiany trądzikowe, należy je wyeliminować z diety. Nie istnieje jednak potwierdzenie tej zależności w badaniach.

 

SÓL

 

Sól i słone produkty mogą zaostrzać trądzik u niektórych osób. Zbyt duże spożycie sodu może działać prozapalnie.

 

CO WPŁYWA KORZYSTNIE NA STAN SKÓRY?

 

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

 

Na stan skóry korzystnie wpływają kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Organizm ludzki nie potrafi ich syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Do roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 zaliczamy olej lniany, rzepakowy, rydzowy, orzechy włoskie, nasiona lnu, konopi i chia.

Badania naukowe wskazują na to, że te kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na stan skóry poprzez zdolność zmniejszania stanu zapalnego i alergicznego oraz możliwość hamowania odpowiedzi immunologicznej, a także zmniejszania ostrości przebiegu procesów zapalnych i bakteryjnych.

 

WITAMINA A I CYNK

 

U osób z trądzikiem obserwuje się obniżony poziom tych składników. Cynk jest składnikiem wielu enzymów i wykazuje właściwości antyoksydacyjne, sprzyja regeneracji nabłonków oraz objawia działanie przeciwłojotokowe. Zwiększenie ilości witaminy A w diecie, może przyczynić się do zmniejszenia nasilenia zmian skórnych.

 

 PODSUMOWUJĄC

 

 Pomimo wielu badań dotyczących powiązania diety z postępami w leczeniu trądziku, istnieje wiele sceptycznych opinii na ten temat. Można stwierdzić, iż istnieje związek pomiędzy spożywanymi produktami, a stanem i wyglądem skóry.

Podsumowując prawidłowa dieta powinna opierać się na:

  • Produktach o niskim ładunku glikemicznym
  • Małej ilości lub braku czekolady i słodyczy
  • Ograniczeniu spożycia mleka
  • Wysokiej podaży kwasów omega-3
  • Dużej ilości cynku oraz prowitaminy A (beta karotenu)

 

 

Nazywam się Alicja Jarosz. Jestem dyplomowanym dietetykiem, trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Pokazuję, że zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny, a osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie wiąże się z restrykcjami i wyrzeczeniami. Podopiecznych prowadzę w formie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Sprawdź także
Zostaw komentarz