Jak ograniczyć jedzenie słodyczy?
Słodycze od razu dają nam uczucie szczęścia, przez co zapominamy o tym, że w nadmiarze wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Tutaj pojawia się pytanie: czy faktycznie trzeba z tej przyjemności rezygnować? Czy wystarczy mądrze do tego podejść? Każdy z nas to wie, że zbyt duże spożycie słodyczy negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Jednak nie musimy podchodzić do jedzenia słodyczy w sposób zero-jedynkowy. W tym wpisie chce przedstawić kilka rad jak podejść do tematu słodyczy w diecie.
Odpowiednio zbilansowana dieta – to podstawa. Zadbaj o regularne posiłki, które będą odpowiednio skomponowane. Zwróć uwagę, aby znalazły się w nim 4 podstawowe filary:
- Źródło błonnika w postaci warzyw lub owoców
- Źródło węglowodanów – najlepiej sięgać po te pełnoziarniste np. pieczywo, kasza, ryż, makaron, mąka itp.
- Źródło białka – roślinnego lub zwierzęcego, najlepiej chudego.
- Źródło tłuszczów.
Tak skomponowane posiłki powinny wyeliminować chęć podjadania. Zwróć uwagę na to, czy w Twojej diecie nie ma za mało białka? Lub zbyt dużo węglowodanów prostych w postaci białego makaronu, białego pieczywa ubogiego w błonnik? Albo brakuje tłuszczu? Dodatek tłuszczu do posiłku wpływa na jego sytość. A może pijesz zbyt mało wody w ciągu dnia? Przeanalizuj dokładnie swój jadłospis, być może wystarczy go nieco zmodyfikować.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio skomponowana możesz korzystać z gotowej diety.
DIETA BEZ WYRZECZEŃ to baza wiedzy i przepisów, dzięki których samodzielnie skomponujesz swój jadłospis!
Wprowadź do swojego menu słodkie posiłki. Dzięki temu chęć na słodycze może się znacznie zmniejszyć. Możesz bazować na owocach i przygotować np. omlet z truskawkami, możesz także wkomponować swoje ulubione słodycze w pełnowartościowy posiłek. Słodycze jedzone solo są wysoce smakowite, kaloryczne i trudno się nimi najeść. Dlatego lepiej włączyć je do posiłku np. owsianki czy omleta. Owsianka oreo, naleśniki bounty czy pancakes twix - moi podopieczni uwielbiają te połączenia :) Dzięki temu zaspokoisz głód i apetyt na słodycze jedząc zdrowy posiłek.
Wliczaj słodycze w dzienny bilans – to nie tak, że musisz je całkowicie wyeliminować. Bazując na zasadzie 80/20 możesz cieszyć się ich smakiem w diecie.
Eliminuj stopniowo – nie musisz rezygnować ze słodyczy z dnia na dzień, jeśli do tej pory występowały one w Twojej diecie niemal codziennie. Małymi krokami ograniczaj ich ilość w swoim menu.
Co jeszcze może okazać się pomocne przy ograniczaniu słodyczy w diecie?
Niekupowanie słodyczy na zapas – jeśli będziesz mieć je w domu istnieje większe prawdopodobieństwo, że kiedy najdzie Cię ochota na słodkie lub będziesz się nudzić, to po nie sięgniesz.
Wybieraj mniejsze opakowania – batonik zamiast czekolady, lód na patyku zamiast ten w dużym pudełku. Dzięki temu zaspokoisz ochotę na słodycze, bez poczucia, że zjadłeś ich za dużo.
Możesz sięgnąć po fit słodycze – jednak zwróć uwagę na ich kaloryczność. Nie wszystkie fit słodycze są niskokaloryczne.
Możesz sięgnąć po napój typu zero – ze względu na słodki smak, może być on pomocny. Co do słodzików, nie musisz się ich obawiać.
Jedz uważnie - Delektuj się smakiem i zapachem podczas jedzenia słodyczy. Celebruj ten moment, a nie traktuj tego jako szybką przekąskę.
Jeśli mimo powyższych rad, problem jedzenia słodyczy nadal u Ciebie występuje należy znaleźć przyczynę dlaczego po nie sięgamy.
Wpływ na to może mieć:
- Nieodpowiednio skomponowana dieta – mało wartościowa, która nie daje satysfakcji z jedzenia.
- Przewlekły stres
- Mała ilość snu, przemęczenie
- Nuda
- itp
DLATEGO...
1. Znajdź źródło problemu. Zastanów się teraz dlaczego sięgasz po słodycze?
- bo Ci się nudzi
- bo jest Ci smutno
- bo jesteś głodny
- bo masz ochotę na słodkie
2. Gdy poznasz źródło problemu spróbuj znaleźć alternatywne rozwiązanie.
Np. masz zły humor więc chcesz zjeść czekoladę, ale zamiast tego możesz wykonać inną czynność która poprawi Ci humor. Np. porozmawiać z przyjaciółką, potańczyć, wybrać się na squasha czy pobawić się z psem. Z początku może wydawać się to trudne, ale jeśli zdasz sobie sprawę dlaczego faktycznie sięgasz po słodycze, łatwiej będzie Ci zastąpić je czymś innym. Znajdź coś co tak samo jak słodycze da Ci zastrzyk dopaminy. Nie szukaj zamienników w jedzeniu, ale w innych rzeczach. Pomyśl co lubisz robić i co Cię relaksuje.
3. Przygotuj się na takie sytuacje.
Zastanów się co zrobisz jeśli następnym razem pojawi się u Ciebie ochota na słodycze. Pomyśl nad realnymi rozwiązaniami. Jeśli w pracy pojawi się u Ciebie ochota na słodycze co możesz zrobić? Znajdź dla mózgu inną „radość” która może zastąpić słodycze.
4. Wyciągaj wnioski
Przede wszystkim nie poddawaj i nie dołuj się. Porażki mogą się zdarzać, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby wyciągać wnioski. Dlatego analizuj sytuacje w których pojawia się zwiększony apetyt na słodkie. Może uda Ci się znaleźć ich wspólny mianownik? Kiedy pojawia się takie uczucie? Jakie emocje Ci towarzyszą? Zastanów się czy istnieje alternatywa która w konkretnej sytuacji mogłaby Ci pomóc i zaspokoić potrzebę.
Słodycze mogą być częścią zdrowej diety jeśli będą spożywane w kontrolowanych ilościach. Nie przekreślą one redukcji, nie sprawią, że nagle przytyjesz czy Twoje nawyki żywieniowe lęgną w gruzach.
❗Uświadom sobie, że słodycze same w sobie nie są problemem, natomiast ich NADMIAR w diecie już tak. Dlatego zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę, bez restrykcji oraz zadbaj o smakowitość codziennych potraw.
Znajdź odpowiedni balans i stosuj elastyczne podejście do diety. 🥗🍪