Dieta

Dlaczego warto planować posiłki?


 

Planowanie posiłków to dobra droga, aby nauczyć się jeść regularnie i zdrowo. Stworzenie tygodniowego menu pozwoli nam ograniczyć spożywanie nieprzemyślanych przekąsek oraz małowartościowych posiłków. W tym wpisie pokażę Ci jak w łatwy sposób można zaplanować posiłki na cały dzień oraz przytoczę argumenty dlaczego warto to robić.

 

-> Kontrola nad jakością i ilością spożywanego jedzenia.

Dzięki stworzeniu wcześniej planu posiłków, możemy odżywiać się lepiej, zdrowiej oraz nasza dieta może być zbilansowana pod kątem wartości energetycznej i odżywczej. Co jest istotne jeśli chcemy osiągnąć konkretny cel sylwetkowy np. zbudować masę mięśniową lub zredukować tkankę tłuszczową. Przypadkowe posiłki mogą zwiększać ryzyko nieplanowanych nadwyżek lub deficytów energetycznych co może zmniejszyć szansę na uzyskanie zadowalających efektów.

 

-> Oszczędność czasu.

Mniej czasu spędzonego w sklepie, dzięki wygodnej liście zakupów oraz oszczędność czasu w kuchni, ze względu na to, że nie musimy rozmyślać jaki posiłek przygotować z danych składników. Dodatkowo możemy zaplanować gotowanie posiłków na kilka dni.

 

-> Ograniczenie marnowania jedzenia.

Brak nadwyżki żywności, wykorzystywanie już napoczętych produktów oraz wykorzystywanie resztek produktów (np. z pozostałego czerstwego chleba można zrobić grzanki do zupy) sprawi, że jedzenie nie będzie się marnować.

 

-> Ulga dla portfela – dzięki kupowaniu tylko niezbędnych produktów do przyrządzenia danych posiłków.

 

-> Ograniczenie podjadania – dzięki zaplanowanemu jadłospisowi oraz braku szybkich przekąsek w domu ;)

 

-> Różnorodność – brak monotonii. Planowanie posiłków daje nam możliwość przygotowywania zróżnicowanych dań, wypróbowania nowych przepisów. Planując z kilkudniowym wyprzedzeniem mamy możliwość poszukania kulinarnych inspiracji. Dieta na pewno nie będzie nudna!

 

W jaki sposób planować posiłki?

Dobrze zaplanowany jadłospis powinien być dostosowany do naszego trybu życia, preferencji smakowych, zdolności kulinarnych ;) oraz celu sylwetkowego.

 1. Na samym początku dobrze jest przejrzeć swoje zapasy – w lodówce, zamrażarce, szafkach czy spiżarce.
 2. Z produktów, które mamy już w domu należy stworzyć przepisy. Można przeglądnąć blogi kulinarne, książki kucharskie i poszukać inspiracji. Wybrać lub wymyślić przepisy, które danego tygodnia chcielibyśmy spróbować i zapisać je na kartce.
 3. Aby zaoszczędzić czas przy planowaniu posiłków, warto wykorzystywać dane produkty w kilku daniach np. ugotować w jednym dniu soczewicę i wykorzystać ją pierwszego dnia jako pastę do kanapek, a drugiego jako obiad np. do spaghetti. Nie trzeba dokładnie zapisywać co zje się danego dnia, wystarczy stworzyć listę posiłków, a w ciągu tygodnia wybierać potrawę na którą ma się największą ochotę.
 4. Na podstawie wybranych przepisów należy sporządzić listę zakupów brakujących produktów.
 5. Dobrym sposobem jest też przygotowanie półproduktów do posiłków. Np. domowej granoli, którą można zjeść z mlekiem na śniadanie i wziąć z jogurtem jako przekąskę do pracy lub sałatki, która może stanowić uzupełnienie obiadu, a z dodatkiem np. makaronu stanowić treściwy lunch.

 

Jeśli masz problem z samodzielnym planowaniem posiłków. Chcesz, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana i chcesz odżywiać się zdrowiej skorzystaj z gotowych LETNICH JADŁOSPISÓW.

 

W jadłospisach znajdziesz:

 • Praktyczne wskazówki
 • Zalecenia żywieniowe
 • Proponowaną suplementację
 • Propozycje zamienników produktów
 • 14 dniowy, zbilansowany jadłospis z wykorzystaniem sezonowych produktów
 • Listę zakupów na każdy tydzień
 • Opis przygotowania każdego posiłku
 • Podaną wartość energetyczną oraz odżywczą każdego posiłku

 

PRZYKŁADOWE POSIŁKI, KTÓRE ZNAJDZIESZ W ŚRODKU:

 

 

Nazywam się Alicja Jarosz. Jestem dyplomowanym dietetykiem, trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Pokazuję, że zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny, a osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie wiąże się z restrykcjami i wyrzeczeniami. Podopiecznych prowadzę w formie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Sprawdź także
Zostaw komentarz