Dieta

O czym pamiętać podczas wakacji? - dieta a wakacje


Przede wszystkim nie popadaj w skrajności i ciesz się wypoczynkiem. Na wakacjach nie musisz przejmować się dietą. Wystarczy, że zachowasz zdrowy rozsądek i będziesz pamiętać o kilku zasadach.

 

ZASADA 80/20

Podczas wakacji możesz pozwolić sobie na lody, gofry, frytki czy inne tym podobne produkty. Warto zastosować zasadę 80/20. Polega ona na opieraniu większej części swojej diety (tych 80%) na produktach pełnowartościowych, a pozostałe 20% możesz przeznaczyć na produkty rekreacyjne.

  • Opieraj swoją dietę na warzywach i owocach. To w końcu one powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Owoce są też super zamiennikiem słodyczy, ciast czy deserów.
  • Uważaj na przypadkowe przekąski. Staraj się nie podjadać pomiędzy głównymi posiłkami.
  • Zrezygnuj z dokładek. Drugi kawałek ciasta lub deseru smakuje zupełnie tak samo ;)

Pamiętaj o nawodnieniu

 

Picie wody jest ważne, szczególnie w lecie kiedy temperatury są wysokie. Woda jest niezbędna do życia. Jest to podstawowy składnik każdej diety. Dostarcza składników mineralnych, oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz nawadnia komórki ciała. Płyny dostarczamy nie tylko w postaci ciekłej, ale także stałej jak np. owoce i warzywa.

Uważaj na napoje! Szczególnie te kolorowe jak soki czy alkohol. Wypijając kilka szklanek soków dziennie w szybki sposób możemy dostarczyć sobie dodatkowych kalorii. Zamiast kolorowych napojów warto wybrać wodę, a sięgając po alkohol warto wybrać ten bez dodatków.

Jeśli picie odpowiedniej ilości wody stanowi dla Ciebie problem, wypróbuj poniższe sposoby.

Zobacz moje propozycje letnich napojów.

Dokładne przepisy znajdziesz w filmie poniżej,a przepis na mrożoną kawę znajdziesz w linku tutaj.

 

 

Pamiętaj o ruchu!

Nie chodzi tutaj o codzienne treningi, ale bądź po prostu aktywny. Możesz wybrać spacer, pływanie, surfing czy inne letnie aktywności, które będą sprawiały Ci przyjemność.

 

 

Nazywam się Alicja Jarosz. Jestem dyplomowanym dietetykiem, trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Pokazuję, że zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny, a osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie wiąże się z restrykcjami i wyrzeczeniami. Podopiecznych prowadzę w formie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Sprawdź także
Zostaw komentarz